top of page
Search
  • Writer's pictureD3

O Nádeji - Letný pobyt 2021

Updated: Sep 12, 2022

"O Nádeji" - tak znela hlavná téma nášho pravidelného 4-denného pobytu v lete 2021.

O Nádeji - Letný pobyt D3 2021
.pdf
Download PDF • 2.26MB

Na úvod – O nádeji Máme za sebou zvláštny rok. Pre mnohých veľmi ťažký, pre mnohých objavný – možno sme zistili veľa o sebe, našich blízkych, ale i o prostrediach, v ktorých sa pohybujeme, možno sme objavili nové miesta v našom okolí.

A možno mnohé z toho ešte len musíme objaviť- pomaly sa len teraz vynárame z hmly strachu, neistoty, obmedzení či letargie pandémie. Keď sme hľadali tému pre tohtoročný letný pobyt, jedným z návrhov boli aj straty a nálezy pandémie. Povedali sme si však, že v lete už snáď budeme chcieť hľadieť vpred a riešiť aj iné veci. Verím však, že tieto štyri dni, tak ako to letný pobyt d3 už 30 rokov umožňuje, budú aj priestorom pozrieť sa späť a uvidieť nielen to, čo sme za posledný rok zažili, no i nahliadnuť na to, ako nás ten rok zmenil, posunul, a kam nás vedie.

Témou pobytu sa nakoniec stala nádej. Ukázalo sa, že nám viacerým chýba pohľad vpred, ktorý v zaspatom, zastavenom svete covidu bol ťažký, až nemožný. A pri pohľade vpred potrebujeme vedieť o nádeji. Ktorú nám dáva Boh, zmysluplné projekty v našich životoch, rodina, komunity, v ktorých fungujeme. Úprimne, príprava tohto pobytu bola náročná, lebo sa odohrávala v čase neistoty - dlho nebolo jasné, či v lete budeme môcť takto veľkú skupinu dať dokopy, či budeme zaočkovaní, či sa spoločne budeme môcť a vedieť cítiť bezpečne. Aj preto je pobyt nakoniec veľmi náš - nemáme žiadnych externých hostí, no veríme, že bude podnetné byť spolu a budeme vedieť byť si navzájom inšpiráciou i povzbudením - byť si nádejou. Opäť si pomôžem pesničkou - pri téme nádeje mi stále chodí hlavou tento refrén: S tebou se dělíme o naději, Metoději, Metoději. O lásku, o bolest, o naději, Metoději. Veríme, že práve letný pobyt D3 bude takým priestorom, kde sa môžeme podeliť o bolesť, lásku ale aj nádej. Podobne ako minulý rok, i tento rok budú dva úvody k diskusii v skupinách, ktoré si o nádeji pripravili Jano Ban a Palo Jurčo. Veľmi sa osvedčil formát open space, kde prinášame spoločne zaujímavé témy, preto mu opäť venujeme sobotné doobedie. V nedeľu program ukončíme spoločnou bohoslužbou s happeningom s Danielom Pastirčákom. Po niekoľkých rokoch sa do programu vracia aj formát krátkych rozhovorov po raňajšom úvode, kde sa niekoľkí z vás podelia o svoje zdroje nádeje. Počas večerných programov sa na nádej v tejto dobe pozrieme jednak z pohľadu rôznych generácií a v panelovej diskusii aj optikou lídrov. Vraciame do programu aj film s následnou diskusiou - tentokrát skôr, v čase hlavného večerného programu, aby sme mu nemuseli venovať čas večerných rozhovorov na terase.

Mňa osobne príprava tohto pobytu naplnila nádejou. Že nakoniec môžeme byť spolu, i keď za prísnych podmienok, že prídu aj ľudia, ktorí sú medzi nami prvýkrát, či po viacerých rokoch, že sa porozprávam s ľuďmi, ktorých som dlho nevidela, že to bude dobré. Pevne verím, že vy tu prichádzate naladené a naladení podobne a bude to pre nás vzácny a zmysluplný čas.

Za prípravný tím, Veronika Michalová
Toto podujatie bolo podporené aj Magistrátom hlavného mesta Bratislava49 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page